HTML

Tangerine Dream

Albumelemzések a teljesség igényével

Friss topikok

  • acsd: Mindenekelőtt: garatulátok a remek bloghoz! Hozzátehetek egy morzsányit a teljességhez? Az At Da... (2020.06.20. 21:38) Goblins' Club (1996)
  • VideoDream: Nagyon tartalmas blog, még a hardcore TD-fanoknak is okoz meglepetést. Gratulálok hozzá! Az Underw... (2015.11.09. 18:17) Underwater Sunlight (1986)
  • dormog: Vajon a szövegek hol érhetők el? (2015.11.09. 17:33) Inferno (2002)
  • : (Megjegyzem, a Remote Viewing pedig a "Hírháttér" című műsor zenéje volt :-D) (2013.05.04. 22:22) Exit (1981)

Linkblog

Tangram (1980)

2010.03.20. 18:42 Geri12

Bármilyen elbűvölő is a Force Majeure, azért valljuk be, a zenekar számára nem ez kellett hogy jelentse a továbbvezető utat. Annál inkább a Tangram, aminek első másodperceiben hallhatjuk a pálfordulás eredményét.

Az album anyaga ezúttal nincs dalokra bontva, de a két oldal mégis kisebb egységekre oszlik, amint azt hallani fogjuk.

A Tangram hangzása ismét elbűvölő, de most teljesen más módon. Mostanra jóformán eltűntek az egymásba folyó, tengerszerű hangzások, a zene sokkal tisztább, élesebb körvonalú. A szintik ismét jobban az előtérbe kerültek. A hangszerelés sem olyan nagyszabású, mint az előző lemezeken, inkább leegyszerűsödött, a szekvenszerek sokkal fontosabb szerepet kaptak az eddigieknél. Igen, ezzel a lemezzel kezdődik el a TD „automatizált” korszaka. És sokkal dallamosabb, derűsebb a zene: a TD talán sosem készített még olyan vidám zenét, mint a Tangram.

Persze azért sok helyütt hallhatunk szekvenszeres „utazásokat”, de ezek sem a régiek már. Nem kavarognak, inkább egyenes vonalon visznek minket A-ból B-be, kitérők nélkül. A zene tényleg olyan, mint egy kirakós: sok pici elemből épül fel, és hiányoznak a dübörgő basszusok, a Tangram zenéje olyan finom, törékeny, amilyet még nem hallhattunk ettől a hipnotizőr együttestől.

A kritikának már kevésbé tetszett. "„A repeiitív hangzások untatni fogják a hallgatókat”, írták az újságok. Ehhez képest a Tangram majdnem megdöntötte a Phaedra eladási rekordját.

Schmoelling nyilatkozt 1994-ben, hogy ebben az időben a TD munkája abszolút csapatmunka volt. Teljesen kiegészítették egymást, minedenkinek megvolt a saját zenei területe, nem is csoda, hogy a Schmoelling-korszak albumai olyan élvezetesek.

A Schmoelling-éra a TD „legelektronikusabb” korszaka. Ezt úgy értem, hogy már nincsen mellotron, pláne orgona vagy dob, a gitár is egyre kevesebb, csak a szintik, a szintik, a szintik. Ők az alap, a szóló, a kíséret, a minden!

A zenekar kompozíciói innentől kezdve egyre inkább hasonlítottak a Kraftwerk zenéjére. Persze sosem váltak annyira lélektelenné, mint a robotnégyes, de a rajongók nem tudták kiverni a fejükből, hogy a TD a popzene felé közelít. Pedig ha akkor tudták volna, mi lesz a 80-as évek végére kedvenc együttesükkel, biztosan elfelejtik ezt a marhaságot… De még ha így volt is, akkor sincs benne semmi kivetnivaló, hiszen a 70-es évek végére a progresszív rock kezdett kimenni a divatból. A zenekarok kétségbeesetten próbáltak „popularizálódni”, több-kevesebb sikerrel. Több együttes, mint pl. a Yes, sikeresen ötvözte a progresszívebb irányt a népszerűbb stílusokkal - a 90125 című 1983-as albumukon ez csodálatosan összejött nekik.

Mások azonban odavesztek. Emerson Lake & Palmer innentől kezdve nem tudott nagyot alkotni, Rick Wakeman egyre ócskább popzenét csinált, a Pink Floyd is szétesett – igaz, ott inkább hatalmi harcról volt szó, és később újra fel is támadtak.

A TD számára a diszkószerű ritmusok jelentették a kiskaput. A progresszivitásukat megőrizték, de „leszálltak a földre”, sokkal kézzelfoghatóbb, szilárdabb zenét készítettek ezután.

Folyt köv...

Szólj hozzá!

Címkék: zene album tangerine dream

A bejegyzés trackback címe:

https://tangerinedream.blog.hu/api/trackback/id/tr941855131

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása