HTML

Tangerine Dream

Albumelemzések a teljesség igényével

Friss topikok

  • acsd: Mindenekelőtt: garatulátok a remek bloghoz! Hozzátehetek egy morzsányit a teljességhez? Az At Da... (2020.06.20. 21:38) Goblins' Club (1996)
  • VideoDream: Nagyon tartalmas blog, még a hardcore TD-fanoknak is okoz meglepetést. Gratulálok hozzá! Az Underw... (2015.11.09. 18:17) Underwater Sunlight (1986)
  • dormog: Vajon a szövegek hol érhetők el? (2015.11.09. 17:33) Inferno (2002)
  • : (Megjegyzem, a Remote Viewing pedig a "Hírháttér" című műsor zenéje volt :-D) (2013.05.04. 22:22) Exit (1981)

Linkblog

Green Desert (1973 / 1986)

2010.03.28. 19:58 Geri12

Most pedig térjünk vissza 1973-ba. Az Ohr nemrég adta ki a TD negyedik albumát, az Atem­et. Mivel Baumann ekkor elutazott Nepálba, onnan meg Indiába, az otthon maradt Froese és Franke kettesben léptek be a Skyline Studióba azzal a céllal, hogy felvegyék az ötödik LP-t, aminek majdani címe: Green Desert.

Franke későbbi nyilatkozataiban beszámolt róla, hogy olyan volt, mintha egy SciFi-be csöppentek volna: szintetizátorok millió gombbal, amelyek már polifonikusak, sok-sok tekerentyű, kallantyú… nem csoda, hogy a két zenész úgy vetette be oda magát, mint a játszótérre a gyerekek, és elkezdtek játszani/dolgozni az új csodamasinákkal.

Csakhogy, mire Baumann hazaérkezett, az album még nem volt kész. Ekkorra a Virgin már tárt karokkal várta őket, és ők, nem tudni miért (talán a még több lehetőségtől megrészegülve, esetleg mert Baumannak nem tetszett az eddig felvett anyag), úgy döntöttek, hogy fiókba teszik a készülő albumot, és egy másik projektbe kezdenek. Ez lett a Phaedra, ami 1974-ben meg is jelent. A többit már tudjuk.

A szalagokat Froese 1984-ben, több mint tíz évvel később vette csak elő. Újrakeverte az anyagot, helyrepofozta – bár ezt csak úgy mellesleg, a háttérben csinálhatta, mivel két év is eltelt, mire a Green Desert, a TD ötödik, azaz kitudjahányadik albuma megjelent.

A lemezen négy szám hallható, a címadó egymagában az A-n, és három rövidebb a B-n. A mintegy 20 perces kezdő dal tényleg átmenetet képez a Zeit-Atem éra és a Phaedra között. Meglepő azonban, hogy egyáltalán nem hallani se Mellotront, se orgonát, pedig ezek akkor Froese specialitásai voltak… A kezdő, mindent betöltő, búgó hangok és effektek után megszólalnak Franke dobjai. Rég hallottuk őket! A dalnak elképesztő hangulata van, mintha a felhők között, vagy egy kietlen dél-amerikai sivatagban járnánk, kaktuszokkal és csenevész kis növényekkel… félelmetes! A dal egyre jobban kibontakozik, Franke mind jobban püföli dobjait, a végén már szinte elnyomja a szintik folyamatos búgását. Majd, mikor ez negyedóra múltán lenyugszik, megszólal egy gyönyörű, egyszerű téma. Ez zárja le az A oldalt.

A mindentudó szakik sokat vitáznak arról, hogy a Green Deserten mennyi maradt meg az eredeti anyagból, és mennyi lett utólag rápakolva. Sokan azt hányják Froese szemére, hogy a lemez egyáltalán nem tükrözi az együttes 1973-as állapotát, és Froese csupa 80-as évekbeli eszközt használt. Én a magam részéről a következőt mondom: való igaz, hogy sok elem, ami ezen a régi-új albumon meghatározó, a Phaedra-n nem hallható. De ezt azzal magyarázom, hogy a TD e lemezt egy sokkal modernebb stúdióban készítette, mint a Zeitet és az Atemet, ezenkívül láthattuk, hogy művészileg is fordulópont volt számukra az 1973-as és 74-es év. Ha így nézzük, könnyen lehet, hogy a Green Deserttel valami újat akartak kipróbálni. Ha ezt a dalt a meghatározó dob mellett sokkal primitívebb hangszereléssel képzeljük el, megkapjuk a TD 70-es évek eleji koncertanyagát – igen, ezt a dalt valamiféle visszatekintésként is lehet értelmezni a TD 1970-71-es korszakára. Csak aztán valamiért a Phaedra-val mégis más úton indultak tovább… talán az angol stúdió eltérő felszerelése miatt.

A B oldalt is Franke indítja a dobokkal. A White Clouds a Green Desert közvetlen folytatásának is felfogható: a téma is nagyon hasonló a tágas, levegős akkordok használatával.

Az Astral Voyager új kísérlet: ezek szerint a TD már Németországban is használt szekvenszert? Úgy tűnik, mivel a számot egy elég markáns ritmusminta vezeti, bár ez a hangzás még elég nyers, kidolgozatlan, nem olyan kozmikus (mint azt címe sejtetné), amennyire a Phaedra lesz majd.

Viszont az Indian Summer gyönyörű levezetés. A szám alapja egy minduntalan felhangzó „villámcsapás” (emlékszünk a Sphinx Lightningre?), erre simul rá a többi szólam. Csúcspontja a dalnak igazából nincs, csak éppen már sokkal dúsabban szól, mire elúsztatják.

Gyönyörű albumot rittyentett Froese és Franke, történelmileg a Green Desert szerintem hiteles. Vannak rajta ugyan olyan egyenetlen részek, amit csak egy-két évvel később már szebben meg tudtak volna oldani (Astral Voyager), de az biztos, hogy ez az album hatalmas siker lehetett volna, ha 1973-ban megjelenik. Az itt használt szintetizátorok ugyan még rendkívül kezdetlegesek, pl. nem nyomásérzékenyek (azaz nem szólnak hangosabban, ha vehemensebben játszanak rajtuk), de az akkori lehetőségekhez képest a Green Desert igenis szenzációs – már ha tényleg 73-ban vették fel. Mert akkor mindenkit megelőz: Jarre Oxygéne-jét, a Kraftwerk Autobahnját, Tomita albumait… egyedül Klaus Schulzét nem, de az ő első albumain (Irrlicht, 1972, kötelező, Cyborg, 1973, ajánlott) még szinte semmi más nem szól az orgonán kívül.

És most vegyük fel újra a történelem fonalát, azaz térjünk vissza 1986-ba. Froese és Franke megtalálta az ideális zenészt a mindössze 24 éves (viszonyításul: Franke 33 és Froese 42) Paul Haslinger személyében. Nem tudni, hogyan jutottak pont erre a döntésre, hiszen Haslingernek alig volt tapasztalata a zeneiparban, pár évvel azelőtt fejezte be zenei tanulányait. Nem illeszkedett be könnyen: ő alapvetően jazz-zenész volt, és nem tanult bele azonnal, hogy is kell a TD-vel zenélni. De Froese és Franke türelmének köszönhetően végül megoldódott ez is. De az biztos, hogy amint lenni szokott, ez a tagcsere ismét jelentős változásokat eredményezett az együttes zenéjében. Haslinger sokat segített az együttesnek azzal is, hogy rendkívül jó humora volt, könnyen derűssé tudta változtatni a hangulatot a nehéz, nyomott napokon. Mint látni fogjuk, erre a következő időszakban szükség is lesz...

 

Folyt.köv...

Szólj hozzá!

Címkék: zene album tangerine dream

A bejegyzés trackback címe:

https://tangerinedream.blog.hu/api/trackback/id/tr311875641

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása