HTML

Tangerine Dream

Albumelemzések a teljesség igényével

Friss topikok

  • acsd: Mindenekelőtt: garatulátok a remek bloghoz! Hozzátehetek egy morzsányit a teljességhez? Az At Da... (2020.06.20. 21:38) Goblins' Club (1996)
  • VideoDream: Nagyon tartalmas blog, még a hardcore TD-fanoknak is okoz meglepetést. Gratulálok hozzá! Az Underw... (2015.11.09. 18:17) Underwater Sunlight (1986)
  • dormog: Vajon a szövegek hol érhetők el? (2015.11.09. 17:33) Inferno (2002)
  • : (Megjegyzem, a Remote Viewing pedig a "Hírháttér" című műsor zenéje volt :-D) (2013.05.04. 22:22) Exit (1981)

Linkblog

Tangerine Dream - bevezetés

2010.03.07. 18:11 Geri12

Elektronika.

Kinek mi jut eszébe erről?

Mindenkinek más.

A háztartási gépek, a világítás, erőművek, akármi.

Vagy a művészet. A zene.

Igen, sokaknak az elektronika az önkifejezést jelenti. Ők azok, akik körülbástyázzák magukat mindenféle ijesztő ketyerével, lenyomnak egy billentyűt, és a közönség máris elalélt (vagy nem – ízlés dolga).

Pedig zenészünk csak lenyomott egy gombot, nem csinált semmi különlegeset. Hacsak a hangszereket nem tekintjük különlegesnek.

Mi érdekes van ebben? Nagyon is sok minden.

Nem lehet véletlen, hogy a rockenében terjedelmes részt kap az elektronika, a ketyerék. Ha máshogy nem, villanygitár formájában… Talán nem mondok újat: rengeteg zenész van, aki az elektronikus hangszerekre specializálódott, azokat bűvöli, nyúzza.

Ennyit felvezetésnek. Most egy kis történelem:

A rock számára 1967 egy rendkívül fontos dátum. A Beatles most van a csúcson: megjelenik a Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, ami gyakorlatilag megváltoztatta az egész rockot, úgy ahogy van.

Ezenkívül 1967-ben sok-sok új banda alakul: a Pink Floyd, a Jethro Tull. És egy rendkívül érdekes formáció Berlinből: a Tangerine Dream.

Berlinben ekkor nagy változások folytak. A fiatalok próbálták megtalálni saját identitásukat, mivel olyan, hogy német rock, gyakorlatilag nem létezett. Az a pár együttes, ami volt, az amerikai kultúrát majmolta – belőtt séró, bőrdzseki, hamburger, miegymás – el is tűntek mind egy szálig.

De nem volt minden veszve. A stúdiók mélyéről hamarosan furcsa, sosem hallott hangok kezdtek kikígyózni – a zeneszerzők felfedezték a fent említett elektronikát. Először még csak az úgynevezett „komoly” zene használta, mint Karlheinz Stockhausen, de aztán megtalálták a fiatalok is. Nem csoda, hogy a akkortól alakuló bandáknak már mindnek van billentyűs tagja (Pink Floyd, Jethro Tull, Yes stb), míg a korábbiaknak (Beatles, Rolling Stones, Animals) nincsen.

Azonban Némethonban ennél tovább mentek; különféle avantgárd együttesek alakultak: a Neu!, a Can, a Faust, no meg a két legismertebb: a Kraftwerk és a Tangerine Dream. Utóbbi aztán mindenki mást megelőzve változtak teljesen elektronikus együttessé, hogy saját, összetéveszthetetlen stílusukat kifejlesztve meghódítsák a világot.

Ennek a furcsa és fantasztikus együttesnek szeretném most végigtárgyalni, és úgy-ahogy, amennyire tudom, elemezni az albumait. Mivel a TD lemezeinek száma jelenleg 100 felett van, természetesen kellett megszorításokat húznom. Az együttes mintegy 30 filmzenei albumát nem fogom külön tárgyalni. Mivel ezek nagyrészt pusztán pénzkeresés céljából íródtak (csak 1989-ben öt készült el), művészileg a legtöbb nem túl értékes, eléggé egy kaptafára készültek. A fontosabbaknál persze meg fogok állni. És mivel az lenne a legjobb, ha a kedves olvasó meghallgatná legalább a fontosabb TD-albumokat, így egyrészt nem akarom túlterhelni, másrészt nincs sok értelme egy nem látott filmnek a zenéjét hallgatni/elemezni.

Még valami. A szakirodalom általában leragad a Tangerine Dream 70-es évekbeli működédénél, holott egy olyan csapatról beszélünk, ami a mai napig létezik! Igaz, hogy később már nem nagyon tudták a fénykoruk színvonalát nyújtani (bár még a 90-es, sőt a 2000-es években is születtek kiemelkedő alkotások), azért nem elhanyagolható az az albumrengeteg, ami a 80-as évektől máig kikerült a kezük alól. Aki már valamennyire ismeri az együttest, tudhatja, hogy a rajongótáboruk két csoportra oszlik: akik az 1985 előtti, és akik az azutáni zenéjüket csípik. Bárki, aki követ engem ezen a zenei barangoláson, megláthatja majd, hogy ez miért is van így.

Mivel a források az említett első korszakot részesítik előnyben, ezért én, a hiányt némileg pótlandó, lehetőleg a legfrisebb albumokig szeretnék elmenni úgy, hogy minden albumra nagyjából egyenlő időt és helyet szánok, ugyanis rendkívül érdekes, hogy hogyan alakult a későbbi karrierjük.

Mivel nagyon szeretem a TD zenéjét, és nem vagyok hivatásos zenekritikus, sajnos nem tudtam mindenütt objektív maradni, de azt hiszem, ez ilyenkor lehetetlen is. Van, aki az első évekbeli fél-elektronikus kísérletezéseiket kedveli, van, aki a 70-es évek űrzenéjét, van, aki a 80-as évek Kraftwerk-szerű TD-jét, van, aki az ezután következő new age-korszakot, van, aki a 90-es évek „szabályos együttes”-éráját, és van, aki az utóbbi évek igencsak változatos TD-termékeit kedveli. Az együttes kvartettként indult, aztán 25 évig trióként működtek, sőt, sokáig apja-fia duó voltak; és az utóbbi néhány albumot a zenekarvezető készítette egyes-egyedül!

 Folyt.köv...

Szólj hozzá!

Címkék: zene album tangerine dream

A bejegyzés trackback címe:

https://tangerinedream.blog.hu/api/trackback/id/tr821816788

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása